بررسی و معرفی مزایای درب پارکینگ اتوماتیک

درب پارکینگ اتوماتیک

درب پارکینگ اتوماتیک دربی است که به طور دستی و یا از طریق موتور الکتریکی باز و بسته می شود. درب های اتوماتیک پارکینگ غالباً به اندازه ی عبور و مرور اتومبیل و وسایل نقلیه بزرگ هستند. درب پارکینگ اتوماتیک کوچک را می توان با یک پنل منفرد و زیر سقف پارکینگ ساخت. درب های اتوماتیک بزرگ‌تر اما عموماً با چند پنل متصل به هم ساخته می شوند که به سمت سقف پارکینگ جمع می شوند. مکانیسم درب پارکینگ اتوماتیک فنری و دارای تعادل وزنی است تا وزن درب و در نتیجه نیروی انسانی و توان موتوری مورد نیاز جهت باز و بسته کردن درب پارکینگ اتوماتیک کاهش یابد.

تاریخچه یدرب پارکینگ اتوماتیک

در اوایل سال 1902، چند تولیدکننده ی آمریکایی یک درب اتوماتیک مسطح بالارو را معرفی نمودند. کاتالوگی تحت عنوان مدرک مربوط به سال 1906 وجود دارد که درب پارکینگ اتوماتیک سقفی را معرفی می کند. در گذشته، درب پارکینگ اتوماتیک سقفی بسیار رایج بود که با یک پنل یکپارچه ساخته می شد. این پنل توسط مکانیسم لولای مکانیکی متوازی‌ الاضلاعی از هر دو طرف به بالا کشیده می شد. نسخه های جدیدتر درب های اتوماتیک پارکینگ سقفی با استفاده از پنل های متعدد متصل به هم ساخته می شود که برای کشیدن درب به بالا به دور یک غلتک می پیچند. وزن درب پارکینگ اتوماتیک می تواند 4/181 کیلوگرم یا بیشتر باشد که این وزن با استفاده از یک یا دو متعادل‌ کننده‌ی چرخشی به صورت مساوی در اطراف درب توزیع می شود. مکانیسم درب پارکینگ اتوماتیک موتوری است که با استفاده از ریموت کنترل، راحتی، ایمنی و امنیت را فراهم می کند.

انواع درب پارکینگ اتوماتیک

درب های کشویی (ریلی): در این نوع درب پارکینگ اتوماتیک، لنگه ی درب حدوداً 2 متر طول دارد و جهت باز و بسته شدن روی ریلی به طرف چپ و راست جابجا می شود. این نوع درب در مواردی مناسب است که نخواهیم فضایی از پارکینگ اشغال شود. سروصدای کم مزیت این نوع درب است. عیب درب پارکینگ اتوماتیک این است که برای باز و بسته شدن این درب باید حداقل فضایی به اندازه ی خود در وجود داشته باشد. این نوع درب عمدتاً برای اماکنی مانند بانک، بیمارستان، درمانگاه و مرکز درمانی، مغازه، مرکز تجاری، پاساژ، فرودگاه، هتل، مراکز عمومی مثل ادارات و شرکت ها، اماکن تفریحی ورزشی، اماکن دولتی، فروشگاه زنجیره ای، سوپرمارکت، ایستگاه قطار و مترو و غیره استفاده می شوند. به علت کاربرد زیاد این نوع درب اتوماتیک، هر فرد روزانه چندین مرتبه با این نوع درب روبه رو می شود. از مزایای دیگر درب اتوماتیک کشویی می تواند به امنیت بالا، اشغال حداقلی فضا، استفاده از مواد مرغوب برای تولید اجزای آن جلوگیری از هدف رفتن انرژی و قابلیت برنامه ریزی آن اشاره کرد. استفاده از سنسورهای ایمنی و قابلیت اجرای آن در همه ی مکان ها نیز از دیگر مزایای آن است.

درب اتوماتیک لولایی:

این نوع درب ها به وسیله ی جک باز بسته می شوند و فضای مناسب برای رفت و آمد افراد و وسایل نقلیه را فراهم می کنند. در این نوع درب می توان دو لنگه درب را در کنار هم نصب کرد. در بین انواع درب اتوماتیک، مدل های تک لنگه و دو لنگه پرکاربردترین ها هستند، به نحوی که بیش از هشتاد درصد از درب های این نوع در ایران، تک لنگه یا دو لنگه هستند. درب اتوماتیک لولایی دو لنگه در مکان های دارای حیاط یا سقف استفاده می شوند. به ازای طول هر لنگه باید فضایی متناسب در داخل آن به طور آزاد باقی بماند تا امکان باز و بسته شدن درب اتوماتیک لولایی فراهم شود. عامل مهم انتخاب درب اتوماتیک لولایی، نوع دستگاه، وزن و ابعاد لنگه ها است. میزان عبور و مرور روزمره را نیز بایست در نظر گرفت. انواع جک های مورد استفاده برای درب اتوماتیک لولایی عبارت است از جک الکترومکانیکی و جک هیدرولیکی. نوع اول توسط چرخ دنده و نیروی مکانیکی عمل می کند و برای درب پارکینگ اتوماتیک با ابعاد کوچک استفاده می شود. نوع دوم اما با فشار روغن کار می کند و عمدتاً برای اماکن بزرگ استفاده می شود.


درب


درب پارکینگ اتوماتیک زیر سقفی یا سکشنال:

این نوع درب به علت طراحی خاص خود برای اماکنی مناسب است که ارتفاع و فضای کمی دارند. این درب توسط فنرهای بالانس و ریل-های مخصوص جمع می شود. باز و بسته شدن این درب بی صدا و سریع است. از ویژگی های این نوع درب پارکینگ اتوماتیک می توان به سیستم خلاص کن دستی، عملکرد بی صدا، پنل های پلی اورتان و عایق، فضای کم، طراحی و رنگ متعدد، مقاومت در برابر شرایط اقلیمی و دوام بالا در مقابل سایش و استهلاک اشاره کرد. این نوع درب جدیدتریندرب پارکینگ اتوماتیکاست که انتظار می رود در آینده ای نزدیک جای سایر انواع درب های اتوماتیک را بگیرد. حفظ امنیت تردد عابران پیاده و توقف خودرو در زیر درب، نفوذناپذیری در مقابل سارقین، تناسب و زیبایی بالا برای هر نوع نمای ساختمان، گستره ی حرکتی نامحدود و سیستم خلاص کن دستی ساده از مزایای این نوع درب محسوب می شوند.

درب یک تکه ی چرخان:

این نوع درب یکپارچه است و با حرکت عمودی و چرخش به دور دو نقطه به موازات سقف می ایستد.

درب کرکره ای:

این نوع درب با چرخش به دور یک محور در بالا جمع می شود (همانند کرکره ی مغازه ها). سیستم های مختلف با مکانیزم های متفاوت برای باز و بسته کردن این درب ها طراحی و تولید می-شوند اما عمدتاً سیستم الکترومکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی درب پارکینگ اتوماتیک از ورود گرد و غبار جلوگیری می کند. قیمت و هزینه ی نصب درب اتوماتیک کرکره ای در مقایسه با کار آیی آن مقرون به صرفه است. این درب سرعت نصب و اجرای بالایی دارد به کاهش زمان در اجرای پروژه ها کمک می-کند. از سایر مزایای درب کرکره ای می توان به امکان استفاده برای تمام افراد، عدم نیاز به تعویض رنگ و کرکره به مدت طولانی، رنگ بندی و طراحی متنوع و جالب و استفاده از سیستم مرکزی کرکره اتوماتیک برای کنترل هم‌زمان چند کرکره با ریموت کنترل اشاره کرد.

اجزای درب پارکینگ اتوماتیک

اجزای مهم درب پارکینگ اتوماتیک عبارت‌ اند از موتور الکتریکی، قسمت مکانیکی یا گیربکس، برد الکترونیکی، تجهیزات ایمنی، سنسورهای مادون قرمز یا چشمی، شستی کنترل دستی و ریموت کنترل.

نکته ی مهمی که بایست حتماً در مورد درب پارکینگ اتوماتیک در نظر گرفت این است که این درب ها حتماً باید توسط افراد متخصص و مسئول نصب شوند تا بیشترین دوام و بالاترین عملکرد را داشته باشند.

منبع1

منبع2

منبع3

محصول مرتبط وجود ندارد

پروژه مرتبط وجود ندارد